Wyroby wstępnej obróbki drewna
MateriaÅ‚ okrÄ…gÅ‚y. Jest to drewno stanowiÄ…ce caÅ‚ość bÄ…dź też fragmenty strzaÅ‚y drzewa w korze lub okorowanej, oczyszczonej z sÄ™ków i przyciÄ™tej na odpowiednie dÅ‚uÂgoÅ›ci. SzczegółowÄ… charakterystykÄ™ materiałów okrÄ…gÅ‚ych zawiera BN-75/9220-0.
Materiały tarte. Materiał uzyskany z wzdłużnego rozcięcia (przetarcia) drewna okrągłego piłami jest zwany materiałem tartym lub tarcicą . Materiały tarte zależnie od sposobu przetarcia dzielą się na:
materiały obrzynane , w których płaszczyzna licowa i przeciwlicowa oraz 2 powierzchnie boczne obrobione są piłą,
materiały nieobrzynane , w których tylko płaszczyzny obrobione są piłą.
Materiały tarte (tarcicę) z uwagi na sposób wycięcia z surowca okrągłego dzieli się na materiał główny — lepszej jakości i materiał boczny — gorszej jakości , między innymi więcej podatny na wpływy zmian wilgotności.
Klasyfikacja jakościowa tarcicy iglastej według PN-75/D-960O0 przewiduje:
cztery klasy jakości w nieobrzynanych deskach i balach,
dwie klasy jakości w łatach, krawędziach i belkach.
Klasyfikacja jakościowa tarcicy liściastej wg PN-72/D-96002 przewiduje:
d!a tarcicy nieobrzynanej deski i bale w klasach jakości I, II, III,
dla tarcicy obrzynanej deski i bale w klasach jakości I, II, III, krawędziaki i belki
w klasach jakości I, II, listwy i łaty (graniaki) w klasie jakości I i U.
Dotychczasowa wizualna (brakarska) metoda jakoÅ›ciowego sortowania materiałów tartych opiera siÄ™ na ocenie jakoÅ›ci tarcicy w zależnoÅ›ci od iloÅ›ci wad technicznych i anaÂtomicznych w klasyfikowanym materiale. W metodzie tej bierze siÄ™ pod uwagÄ™ przewiÂdywany wpÅ‚yw tych wad na jakość i sposób dalszej obróbki maszynowej, wydajność materiaÅ‚owÄ… i ocenÄ™ estetycznÄ…, bez uwzglÄ™dniania wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci wytrzymaÅ‚oÅ›ciowych tarcicy.
Konieczność bardziej ekonomicznego wykorzystania tarcicy przy jednoczesnym zaÂpewnieniu niezbÄ™dnych wymagaÅ„ wytrzymaÅ‚oÅ›ciowych spowodowaÅ‚a prace zmierzajÄ…ce do wprowadzenia metod przeznaczeniowej klasyfikacji tarcicy budowlanej oraz wprowaÂdzenia automatyzacji do procesu sortowania.
W nowej metodzie wytrzymaÅ‚oÅ›ciowego sortowania stosowana bÄ™dzie wizualna klaÂsyfikacja wytrzymaÅ‚oÅ›ciowa oparta na ocenie wad obniżajÄ…cych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci mechaniczÂne drewna (ich rozmieszczenie w elementach konstrukcyjnych, koncentracja przy kraÂwÄ™dziach podÅ‚użnych, stosunek rozmiarów wad do wymiarów przekrojów poprzecznych tarcicy). Maszynowa metoda sortowania bÄ™dzie oparta na przeprowadzeniu w specjalÂnych zautomatyzowanych maszynach szybkich, nieniszczÄ…cych pomiarów wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci mechanicznych tarcicy.