Okna
W projektowaniu domku jednorodzinnego napotyka się wiele trudności - szczególnie wtedy, gdy trzeba respektować prawo budowlane. Zaprojektować tak, aby uwzględnić wszystkie wymagania i dane, aby okna w poszczególnych pomieszczeniach były rozmieszczone funkcjonalnie (np. z koniecznym zachowaniem miejsca na meble po bokach pokoju) i jednocześnie przy spojrzeniu z zewnątrz tworzyły harmonijną całość - nie jest to łatwe zadanie. Szczególnie napotykamy trudności, jeżeli na jednej elewacji należy umieścić okna pomieszczeń o różnym charakterze, np. pokoju dziennego, kuchni, spiżarni, łazienki czy WC. Okna na zewnątrz pomieszczenia nie muszą być umieszczone na środku ściany zewnętrznej w równym oddaleniu od ścian bocznych. Taka symetria stosowana kiedyś dziś już nie jest wymagana. Problem jest bardziej złożony, gdy projektujemy okna w obiekcie kilkukondygnacyjnym czy też w budynku z kondygnacjami przesuniętymi w stosunku do siebie o pół piętra (szczególnie w elewacji szczytowej).
W zasadzie można powiedzieć, że okna trzeba łączyć w pasy (szczególnie jeśli chodzi o okna izb mieszkalnych i gospodarczych), aby tworzyły pewną zamkniętą, organiczną całość. Można zaprojektować w jednym ciągu okna np. spiżarni, WC, łazienki tj. okna o szerokości 90 cm i wysokości 60 cm. Bardzo dobrze wygląda, jeżeli w jednym ciągu umieszczone są na przemian skrzydła węższe i szersze w określonym szyku. Nadproża powinny być na jednym poziomie. Równie ważne jest pionowe powiązanie otworów okiennych w obiekcie kilkukondygnacyjnym. Każda płaszczyzna ściany wymaga innego zakomponowania okien i różnego ich kształtu. Wielkość okna musi być uzależniona od wielkości pomieszczenia, które oświetla (bliższe informacje na ten temat znaleźć można w rozdziale poświęconym różnym pomieszczeniom). Ze względu na cenę, w poszczególnych pomieszczeniach domku jednorodzinnego obecnie stosowane są tylko okna drewniane (podwójne, zespolone, odchylne, uchylne, obracane, przesuwane - pionowo i poziomo). Można je wykańczać z zewnątrz profilami aluminiowymi. Podstawowym sposobem wykończenia okien z zewnątrz jest malowanie ich białą lub bezbarwną emalią. Okna piwnic można wykonać z profilów stalowych i oszklić nieprzejrzystym szkłem zbrojonym. Natomiast wielkie okna można wykonać tak, aby zewnętrzne skrzydła były umocowane na stałe, a wewnętrzne były zdejmowane lub otwierane wahadłowo (aby można było czyścić je od wewnątrz). Osobną kategorią okien w domku jednorodzinnym są okna klatki schodowej, nie tyle ze względu na ich konstrukcję, ile na umieszczenie. Z uwagi na spoczniki muszą być umieszczone na pewnej określonej wysokości. Lepiej więc unikać okien w takich przypadkach. Funkcjonalne i efektowne jest zastosowanie ścian z luksferów i oświetlanie nimi schodów wewnętrznych (jeżeli są one umieszczone przy ścianie zewnętrznej) za pomocą pionowych szczelin w ścianie, z boku na szerokości spocznika. Schody wewnętrzne mogą być też oświetlone pośrednim światłem dziennym z hallu, a w przypadku dachu płaskiego - również z góry. Do szklenia okien w domku jednorodzinnym używa się szkła płaskiego ciągnionego, szkła płaskiego ciągnionego matowego i mrożonego szkła płaskiego walcowanego (surowego, wzorzystego, zbrojonego, polerowanego).
Okna wychodzące na sąsiednie działki można szklić matowym płaskim szkłem ciągnionym. Drzwi wewnątrz budynku szkli się matowym lub mrożonym szkłem płaskim ciągnionym, jak również szkłem płaskim wzorzystym. Szkło zbrojone drucianą wkładką stosuje się w oknach piwnic, jeżeli znajdują się one nad poziomem terenu. Płaskie szkło ciągnione jest podstawowym materiałem stosowanym do szklenia okien. Ma grubość 2-7 mm. Przy szkleniu otworów podzielonych na różne płaszczyzny szklenia grubość wszystkich
szyb w jednym oknie (nawet tych najmniejszych) trzeba dostosować grubości szkła o największej powierzchni.
Przy oknach usytuowanych od strony nasłonecznionej (południe, zachód) używane są osłony w formie markiz, rolet itp. Rolety mogą być z listew drewnianych, blachy falistej itp. Stosując rolety należy pamiętać o zostawieniu miejsca na bęben nawijający. Stosowanie drewnianych rolet zwijanych jest bardzo funkcjonalne i użyteczne z różnych względów, np. rolety mogą służyć jako ochrona przeciw niepożądanemu wtargnięciu do domu, szczególnie przez okna na parterze. Mniej funkcjonalne, ale za to tańsze i łatwiejsze w konstrukcji są również ładne rolety wykonane z paneli aluminiowych. Rolety najlepiej umieścić na zewnątrz okna, aby zapobiegały rozgrzaniu się jego płaszczyzny. W przypadku okien podwójnych rolety (żaluzje) można umieścić między szybami. Najgorzej spełniają one swoją funkcję, gdy umieścimy je od wewnątrz. Obydwa wymienione rodzaje rolet są uzupełnieniem kolorystycznym elewacji - w kolorze naturalnym drewna, żółtym lub białym odcieniu eloksalowanego aluminium. Płyty z aluminium lub PCW z zasady powinny być w jednym kolorze i jednym odcieniu dla całego domu.
Efektowną i bardzo funkcjonalną osłoną chroniącą przed promieniami słonecznymi są także rolety wyciągane na zewnątrz fasady, nad oknami, na samodzielnej konstrukcji odchylającej się, tzw. markizy (podobne stosowane są przy sklepach). Rolety obciągane płótnem (najlepsze są te w jasnych, pastelowych kolorach - żółtym, pomarańczowym czy zielonym) zastępują w czasie upałów rolety drewniane czy aluminiowe. Wieczorem mogą one stanowić optyczne zamknięcie wnętrza i chronić przed niepożądanymi spojrzeniami. Tradycyjnym rozwiązaniem są zasłony zawieszone rażeni z firankami na karniszach, zaciągane na całą ścianę.
Żelazne kraty - tradycyjne zabezpieczenie domu przed kradzieżą - używane są coraz rzadziej. Szczególnie na terenach gęsto zabudowanych ochrona taka traci sens. Jeżeli jednak chcemy w niektórych oknach zastosować kratę, należy wykonać ją w najprostszy sposób w formie pionowych prętów z odpowiednio wyprofilowanej stali, o przekroju kwadratu czy owalu. W żadnym przypadku nie można wykorzystywać stali zbrojeniowej czy rurek wodociągowych.